Przedszkole nr 178 Kolorowa Kraina w Warszawie

ul. Londyńska 10, 03-921 Warszawa

Tel: (22) 617-64-01, e-mail: p178@edu.um.warszawa.pl

Dla rodziców

Warszawa, 8 listopada 2018 rok

Szanowni Państwo,

W poczuciu troski o zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom przed skutkami chorób zakaźnych.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestię profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością. Odmowa poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami dla zdrowia najmłodszych.

 Należy wyraźnie podkreślić, że dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie Państwa podopiecznych podjęli dialog z nauczycielami, rodzicami lub opiekunami uczniów na temat szczepień ochronnych. Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” staje się bowiem obecnie niezwykle aktualne.

 

Z wyrazami szacunku

 

Anna Zalewska                                               Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej                             Główny Inspektor Sanitarny

 
 

 

Zachęcamy Państwa do korzystania z oferty warsztatów (spotkań) w ramach projektu "Rodzina wspólna sprawa II".

Poniżej lista tematów spotkań:

Dla rodziców:

1.       "Adaptacja 3 latka" - mini warsztat dla rodziców dzieci nowo przyjętych do przedszkola

» tematyka: wspieranie dziecka w procesie adaptacji do przedszkola

» odbiorcy: rodzice dzieci 3 letnich

 

2.       "Gdy rodzice się rozchodzą" - spotkania dla rodziców, którzy są w trakcie rozwodu

» tematyka: wsparcie dziecka w sytuacji rozwodu, rozstania rodziców

» odbiorcy: rodzice dzieci (bez ograniczeń wiekowych)

 

3.       "Chwal skutecznie" - mini warsztat dla rodziców chcących nauczyć się technik wspierania poczucia wartości dziecka

» tematyka: skuteczne chwalenie, budowanie poczucia wartości dziecka

» odbiorcy: rodzice dzieci (bez ograniczeń wiekowych)

 

4.       "Skup się!" - spotkanie dla rodziców dzieci 6 letnich (z zerówek)

» tematyka: wsparcie dziecka z trudnościami w koncentracji i uwadze

» odbiorcy: rodzice dzieci uczęszczających do zerówek

 

5.       " Moje emocje" - spotkanie dla rodziców chcących dowiedzieć się jak pomóc dziecku z trudnymi emocjami (złość, gniew, zazdrość, smutek itp.)

» tematyka: wsparcie dziecka z trudnościami w radzeniu sobie z emocjami

» odbiorcy: oddzielne spotkanie dla rodziców 3 i 4 latków oraz 5 i 6  latków

 

Dla rodziców, nauczycieli:

1.       Konsultacje (dyżur psychologa) wg potrzeb

po wyrażeniu zgody przez rodzica (wypełnieniu formularza):

- obserwacje dziecka z grupie,

- wywiad z nauczycielem,

- konsultacja z rodzicem,

- zalecenia dotyczące wsparcia dziecka dla placówki (nauczyciela).

 

2.       Dyżur psychologa w placówce (konsultacje dla rodziców) po wcześniejszych zgłoszeniach chętnych rodziców.

 

Jeżeli macie Państwo pomysł, czy potrzebę zorganizowania warsztatu, spotkania o jakiejś innej tematyce jesteśmy otwarci na sugestie. Zachęcam do kontaktu mailowego lub telefonicznego

Kinga Katarzyna Szozda

Kinga.szozda@gmail.com 664 71 25 25

 
 
 
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno Społecznych i Szkoleń w ramach Akademii Rodziców i Rad Rodziców zaprasza w październiku 2018 na następujące zajęcia:

- 23.10.2018 godz. 16.30 -19.00 - Niezbędnik aktywnego rodzica. Szkoła z przestrzenią - jak współpracować ze szkołą, dyrektorem, nauczycielami. - Ewa Radanowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools i otrzymała tytuł Szkoły z mocą. Jako ekspert ds. przestrzeni edukacyjnej, zmiany i innowacji wspieram szkoły w ich projektach rozwojowych. Nieustannie poszukuje najlepszych rozwiązań organizacyjnych i kierowniczych, które można zastosować w sferze edukacji. NieDaSię zamienia w DaSię. Jest członkinią grupy Superbelfrzy RP. Opracowany przeze nią model szkoły, opierający się na tworzeniu nowoczesnego warsztatu pracy nauczyciela tzw. pracowniach tematycznych stał się dobrą praktyką i jest wdrażany przez kolejnych nauczycieli, szkoły.
zapisy:
 
Wszystkie zajęcia Akademii Rodziców i Rad Rodziców są bezpłatne i odbywają się we WCIES ul. Stara 4 w Warszawie.
 
Zapraszamy również Państwa do udziału w akcji artystycznej adresowanej do całej szkolnej społeczności - "Polska to My. Autoportret w 100-lecie Niepodległości".

KONTAKT:
paulina.wawer@wcies.edu.pl
tel. 500 235757
Warszawski Animator Wspomagania (WAW)
Dyżur: wtorek 12.00 - 14.00
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń
ul. Stara 4, 00-231 Warszawa
 
 
 
 
Rada m.st Warszawy w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polską uruchomiła projekt "Muzeum za 1 zł".
Przez 3 kolejne miesiące dzięki dofinansowaniu z budżetu mista każdy posiadacz karty warszawiaka może zwiedzic stołeczne muzea płacąc za wejscie tylko złotówkę. 
Ulgowe bilety obowiązuja do 30 listopada w 12 instytucjach kultury:
- Muzeum Warszawy wraz z oddziałami: Muzeum Warszawskiej Pragi, Korczakianum, Centrum Interpretacji Zabytku, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum-Miejsce Pamieci Palmiry, Muzeum Ordynariatu Polowego
- Muzeum Powstania Warszawskiego
- Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Muzeum Karykatury
 
Zapraszamy!
 

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.